Trądzik piorunujący – jak z nim właściwie postępować?

Trądzik piorunujący to zaostrzona i najcięższa postać trądziku zwykłego o gwałtownym przebiegu. Jego objawy pojawiają się nagle, najczęściej na twarzy, szyi, dekolcie i plecach. Zwykle przybierają postać ropnych zmian zapalnych, guzków oraz torbieli. Trądzik piorunujący to przypadłość, której pod żadnym pozorem nie wolno ignorować! Co powinieneś o nim wiedzieć i co robić, gdy zmiany trądzikowe, delikatnie mówiąc, wymkną się spod kontroli?

Czym w ogóle jest trądzik piorunujący?

Trądzik piorunujący to ciężka postać trądziku pospolitego, charakteryzująca się ostrym i gwałtownym przebiegiem. Choć na szczęście występuje rzadko, jednak jeśli już się pojawia, najczęściej dotyka chłopców pomiędzy 13. a 16. rokiem życia oraz młodych mężczyzn.

Przyczyny trądziku piorunującego nie są do końca poznane i jasne. Naukowcy wskazują, że za jego występowanie mogą odpowiadać zaburzenia odpowiedzi układu odpornościowego na bakterie z rodzaju Propionibacterium acnes. Tej teorii jednak, jak do tej pory, nie potwierdzono.

Nie bez znaczenia w tym przypadku są także zaburzenia hormonalne, choćby dlatego, że pojawia się on najczęściej w okresie dojrzewania. Mówi się także, że za rozwój trądziku piorunującego odpowiadają również skłonności genetyczne oraz niewłaściwe leczenie i bagatelizowanie trądziku pospolitego.

Trądzik piorunujący – objawy

Objawy trądziku piorunującego pojawiają się nagle. Zwykle są to zmiany skórne zlokalizowane na twarzy, szyi, dekolcie i plecach – zarówno na powierzchni skóry, jak i pod nią pojawiają się ogniska ropne, guzki i torbiele.

Poza zaostrzonymi zmianami trądzikowymi występującymi na dużym obszarze może pojawić się wysoka gorączka, bóle stawów i mięśni oraz złe samopoczucie.

UWAGA! Ze względu na trudny przebieg i uogólniony stan zapalny trądzik piorunujący może zakończyć się nawet pobytem w szpitalu.

Jak leczyć trądzik piorunujący?

Trądzik piorunujący wymaga natychmiastowego leczenia. Osoby zmagające się z tą postacią trądziku nie powinny pod żadnym pozorem ignorować problemu.

Należy przede wszystkim zaczerpnąć porady lekarza i jeśli istnieje taka potrzeba, stosować leki doustne. Odpowiednie leczenie pozwoli uniknąć nie tylko szpecących blizn, ale także wyeliminować ryzyko znacznie gorszych powikłań, w tym uszkodzenia stawów.

Trądzik piorunujący – jak się go ustrzec?

Z racji, że wśród przyczyn trądziku piorunującego wymienia się bagatelizowanie zmian skórnych w przebiegu trądziku zwykłego podstawą jest tutaj natychmiastowe działanie. Jeśli zauważysz na swojej skórze pierwsze krosty i zaskórniki, nie czekaj – reaguj! Właściwe leczenie nawet pojedynczych zmian może pozwolić uniknąć zaostrzenia trądziku i jego rozprzestrzeniania się na inne obszary ciała. 

Z pomocą przychodzą preparaty do stosowania miejscowego, takie jak Acne-Derm – krem przeciwtrądzikowy i wybielający z 20% kwasem azelainowym. Stosowany systematycznie 2 x dziennie (rano i wieczorem) działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwzaskórnikowo, a także hamuje rozprzestrzenianie się zmian trądzikowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj