Na pewno nie raz słyszałeś, że trądzik to problem nastolatków. O ile nie ma w tym nic dziwnego, to jednak zmiany trądzikowe mogą pojawiać się nie tylko w okresie dojrzewania. Trądzik może dotykać nawet osoby po czterdziestce!
Trądzik dorosłych, ale… jak to?
Najczęściej spotykanym rodzajem trądziku jest trądzik pospolity. Nazywa się go także trądzikiem młodzieńczym, ale wbrew jego nazwie i powszechnemu przekonaniu nie dotyczy tylko osób młodych. Choć mówi się, że to problem dojrzewających nastolatków, wśród osób dotkniętych trądzikiem są także osoby, które okres dojrzewania mają już dawno za sobą.
Zmiany trądzikowe u osób dorosłych zwykle pojawiają się około 25. roku życia, ale nawet trądzik u 40-latków nie jest rzadkim zjawiskiem!
Skąd w ogóle trądzik u dorosłych?
Trądzik u nastolatków jest tak częstym problemem, że właściwie nikogo już nie dziwi. Jednak jeśli zmiany trądzikowe pojawią się na twarzy osoby dorosłej, zwykle budzą ogromne zaskoczenie i zakłopotanie. Bo właściwie skąd trądzik, jeśli okres dojrzewania już dawno minął?
Jak się okazuje, za powstawanie zmian trądzikowych odpowiada wiele czynników. Najczęstszą przyczyną występowania krostek są zaburzenia hormonalne, które mogą występować zarówno u nastolatków, jak i u osób dorosłych.
Bardzo często zmiany trądzikowe u osób dorosłych są także efektem niewłaściwej diety i stresu, które nasilają produkcję sebum. Trądzik może pojawić się także na skutek niewłaściwej pielęgnacji, osłabienia organizmu, a nawet nadużywania antybiotyków!
UWAGA: w przypadku osób po 25. roku życia trzeba ocenić, z jakim rodzajem trądziku mamy do czynienia. Niestety te najczęstsze – trądzik pospolity i trądzik różowaty u osób dorosłych mogą wyglądać podobnie, przez co łatwo je pomylić!
Trądzik u dorosłych i co dalej?
Zmiany trądzikowe mogą przysporzyć wielu problemów nie tylko nastolatkom. Trądzik w dorosłym wieku może mieć gorszy przebieg i zwykle jest o wiele bardziej uciążliwy… Krostki i zaskórniki pojawiają się nie tylko na twarzy, ale także na szyi. Nie mają również rozsianego charakteru, ale przyjmują postać stale utrzymujących się zmian zapalnych. Trądzik u osób dorosłych ze względu na swój specyficzny i gorszy przebieg jest niestety także znacznie trudniejszy w leczeniu.
Nie oznacza to jednak, że nie można go wyleczyć. Choć trądzik osób dorosłych bardzo często ma przewlekły charakter, można się go skutecznie pozbyć i to bez obaw o nawrót choroby. Podstawa to odpowiednie leczenie, które trzeba rozpocząć jak najszybciej. Warto postawić na sprawdzone i skuteczne sposób, który rozprawią się z problemem raz na zawsze.