Manualne oczyszczanie – dobry sposób działania dla skóry trądzikowej?

Cera trądzikowa to prawdziwe wyzwanie, które spędza sen z powiek osobom zmagającym się z trądzikiem. Podstawą pielęgnacji, która powinna iść w parze z odpowiednim leczeniem, jest oczywiście dogłębne oczyszczanie skóry. Nadmiar sebum, zanieczyszczenia i resztki makijażu gromadzące się na jej powierzchni to idealne siedlisko dla bakterii odpowiadających za powstawanie zmian trądzikowych. 

Niewłaściwe mycie twarzy, a co gorsza pomijanie tego etapu pielęgnacji może nasilać problem. Utarło się również przekonanie, że jedynym skutecznym sposobem na dobre i głębokie oczyszczenie skóry trądzikowej jest manualne oczyszczanie. To kolejny mit, który niestety może wyrządzić cerze więcej szkody niż pożytku. Jak więc prawidłowo, a przede wszystkim skutecznie oczyszczać skórę trądzikową?

Manualne oczyszczanie to jedyny skuteczny sposób na głębokie oczyszczenie skóry? 

To kolejny mit, który od lat krąży wśród posiadaczy cery trądzikowej. Rzeczywiście jeszcze kilka lat temu wiele osób zmagających się z trądzikiem regularnie odwiedzało gabinety kosmetyczne, aby głęboko oczyścić skórę.

Zabieg manualnego oczyszczania twarzy w gabinecie kosmetycznym polega na ręcznym usuwaniu zaskórników i grudek oraz nadmiaru sebum z gruczołów łojowych. Choć wykonują go kosmetyczki lub wykwalifikowani kosmetolodzy w profesjonalnych gabinetach, dziś już wiemy, że istnieją także inne skuteczne i mniej inwazyjne sposoby oczyszczania skóry.

Mechaniczne oczyszczanie twarzy jeszcze kilka lat temu było bardzo popularnym zabiegiem. Obecnie nie jest już najlepszą i najskuteczniejszą formą oczyszczania skóry — może prowadzić do zaostrzenia stanów zapalnych i nasilenia zmian trądzikowych. Specjaliści mówią także, że zabieg może pozostawić na skórze brzydkie blizny i nasilać problem przebarwień pozapalnych.

Obecnie kosmetolodzy polecają inne dostępne metody oczyszczania skóry, takie jak oczyszczanie wodorowe, peeling kawitacyjny czy peelingi chemiczne. Można dzięki nim dobrze oczyścić skórę, ale pamiętajmy, że kluczem do sukcesu takich zabiegów jest przede wszystkim systematyczność. Jeden zabieg niestety nie poprawi kondycji cery trądzikowej i aby oczyszczanie w gabinecie kosmetycznym przyniosło dobre efekty, należy powtarzać je co jakiś czas. 

W domowych warunkach możemy z kolei sięgać po delikatny peeling enzymatyczny, który łagodnie złuszcza naskórek i nie podrażnia delikatnej skóry. I w tym przypadku powinniśmy jednak pamiętać o systematyczności — powinniśmy wykonywać go 3-4 razy w miesiącu.

Jak bezpiecznie oczyszczać skórę trądzikową?

Cera trądzikowa jest niezwykle wrażliwa i wymagająca, dlatego wszelkie zmiany w codziennej pielęgnacji należy wprowadzać stopniowo. Zrezygnujmy z inwazyjnych zabiegów pielęgnacyjnych na rzecz łagodnych i delikatnych metod czy kosmetyków. Unikajmy również silnych środków do mycia twarzy i demakijażu na bazie alkoholu, które silnie przesuszają cerę i mogą pogarszać jej kondycję.

Nie możemy zapomnieć też o zmywaniu makijażu podczas wieczornej pielęgnacji. Podobnie jak oczyszczanie skóry twarzy za pomocą preparatów myjących to podstawa pielęgnacji skóry z trądzikiem. Pomijanie demakijażu prowadzi do rozwoju bakterii odpowiedzialnych za rozwój zmian trądzikowych, a co za tym idzie, do nasilenia problemu i pojawienia się niedoskonałości. Skóra potrzebuje chwili odpoczynku, dajmy jej więc czas na oddech i regenerację. 

Mycie twarzy łagodnymi preparatami powinno być stałym punktem dnia – zarówno rano, jak i wieczorem. Jeśli będziemy codziennie troszczyć się o skórę i odpowiednio o nią dbać, manualne i inwazyjne oczyszczanie nie będzie koniecznością, a jedynie jedną z możliwych do wyboru opcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj