Jak kwas azelainowy niszczy pryszcze?

Kwas azelainowy (Azelaic acid, AZA) to substancja, które nie bez powodu cieszy się ogromną popularnością wśród osób zmagających się z trądzikiem i przebarwieniami.  Kwas azelainowy to składnik do zadań specjalnych! Skutecznie minimalizuje niedoskonałości i świetnie radzi sobie nawet z najbardziej uciążliwymi nieprzyjaciółmi na naszej skórze.

Jak działa kwas azelainowy?

Kwas azelainowy (azelaic acid, AZA) to dikarboksylowy kwas o wielokierunkowym działaniu. Nie bez powodu znajduje zastosowanie także w leczeniu trądziku. Kwas azelainowy działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, reguluje pracę gruczołów łojowych i redukuje wydzielanie sebum, a także hamuje powstawanie nowych niedoskonałości i zaskórników. Co więcej, kwas azelainowy rozjaśnia przebarwienia pozapalne i zapobiega ich powstawaniu. 

Za sprawą swojego wielokierunkowego działania jest skuteczny w leczeniu trądziku oraz codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej ze skłonnością do niedoskonałości i przebarwień.

Kwas azelainowy działa antybakteryjnie

Kwas azelainowy działa przeciwbakteryjnie, zwłaszcza przeciwko bakteriom Propionibacterium acnes i Staphylococcus epidermidis, które występują naturalnie na powierzchni naszej skóry. Stają się jednak problemem, gdy na skutek różnego rodzaju czynników dochodzi do osłabienia organizmu.

Kwas azelainowy eliminuje zarówno bakterie tlenowe, jak i beztlenowe, hamując ich rozprzestrzenianie się, a tym samym minimalizując rozwój stanu zapalnego. Co ciekawe, bakterie te nie wykazują oporności na Azelaic acid w trakcie stosowania, co niestety zdarza się w przypadku długotrwałego leczenia antybiotykami.

Kwas azelainowy wycisza stany zapalne

Gromadzące się u ujścia gruczołów łojowych bakterie wywołują stan zapalny, który może przybierać postać czerwonych i bolesnych krostek lub grudek na powierzchni skóry. 

Kwas azelainowy zapobiega reakcjom zapalnym, zmniejszając produkcję cytokin prozapalnych i wymiatając nadmiar wolnych rodników odpowiedzialnych za zaostrzenie objawów trądziku, jednocześnie hamując także ich wytwarzanie. Co więcej, Azelaic acid minimalizuje ryzyko zakażeń oraz powstawania blizn i przebarwień pozapalnych.

Kwas azelainowy na łojotok i zaskórniki

Osoby z cerą problematyczną ze skłonnością do niedoskonałości pokochają kwas azelainowy także za jego silne działanie przeciwłojotokowe. Na skutek nadmiernego wydzielania i aktywności enzymu 5-alfa-reduktazy dochodzi do przerostu gruczołów łojowych. Kwas azelainowy hamuje tę reakcję i w efekcie reguluje pracę gruczołów oraz redukuje wydzielanie sebum. Tym samym zmniejsza zmiany trądzikowe powstające w wyniku nadmiernego łojotoku.

Badania wykazały również, że kwas azelainowy reguluje proces keratynizacji w naskórku i hamując dojrzewanie keranocytów, poprzez zmniejszenie syntezy prekursorów keratyny, działa przeciwzaskórnikowo. Azelaic acid minimalizuje problem zatykania ujść gruczołów łojowych i tym samym redukuje proces tworzenia się zaskórników.

Kwas azelainowy w walce z przebarwieniami

Przebarwienia pozapalne, będące pozostałością po trądziku, zwykle mają postać ciemnobrązowych lub nieco szarych plam. Związane są z hipermelanozą, czyli występowaniem zmian skórnych z nadmiaru barwnika w skórze.

Okazuje się, że kwas azelainowy skutecznie radzi sobie także z przebarwieniami pozapalnymi po trądziku. Badania wykazały, że przyczynia się on do znacznego zmniejszenia ilości pigmentu już podczas pierwszych trzech miesięcy stosowania. 

Kwas azelainowy dzięki zdolności hamowania aktywności tyrozynazy oraz enzymów mitochondrialnych hamuje wzrost i nadczynność melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry. W efekcie jego systematyczne stosowanie skutecznie rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe i przywraca skórze właściwy koloryt. 

Kwas azelainowy jest bezpieczny w użyciu

Warto także wiedzieć, że kwas azelainowy, oprócz szerokiego spektrum działania i wysokiej skuteczności w leczeniu różnego rodzaju trądziku, posiada wysoki profil bezpieczeństwa. Liczne badania kliniczne i obserwacje wielu stosujących go osób wykazały, że kwas azelainowy nie wykazuje działania fototoksycznego i fotouczulającego

Kwas azelainowy można stosować bez obaw przez cały rok, także latem podczas dużego nasłonecznienia. Trzeba jednak zadbać w tym czasie także o skuteczną ochronę przeciwsłoneczną w postaci kremu z filtrem SPF.

Choć kwas azelainowy jest substancją silną i pewną w działaniu, nie narusza bariery ochronnej skóry i nie powoduje podrażnień. Z tego względu może być stosowany także w przypadku osób ze skórą wrażliwą i problematyczną, m.in. ze skórą atopową, łuszczycą, skórą skłonną do rumienia, z tendencją do zapalenia mieszków włosowych oraz płytko unaczynioną. Może być także stosowany przez osoby zmagające się z trądzikiem różowatym. Działanie AZA w tym przypadku nie jest może bardzo silne, ale porównywalne (a nawet nieco szybsze), niż w przypadku terapii metronidazolem. Leczenie jest dobrze tolerowane.

Najlepsze efekty leczenia trądziku przynosi kuracja z użyciem 20% stężenia kwasu azelainowego. Takie znajdziesz w naszym kremie ACNE-DERM.

>> Ulotka kremu ACNE-DERM <<<

 

https://acne-derm.pl/jak-stosowac-acne-derm/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj