Słońce to #pryszczkiller czy przyjaciel trądziku?

W czasie wakacji wiele osób zauważa poprawę kondycji skóry. Bez wątpienia lato sprzyja cerze, ale czy także tej trądzikowej? Mówi się, że promienie słoneczne mogą redukować wydzielanie sebum i wygaszać stany zapalne, a tym samym zmniejszać ilość krost i zaskórników. Brzmi świetnie, prawda? 

Niestety nie jest tak różowo, jak mogłoby się wydawać. Choć początkowo rzeczywiście kondycja i wygląd skóry dzięki działaniu promieni słonecznych mogą znacznie się poprawić, to nadmiar słońca w połączeniu z niewłaściwą pielęgnacją i brakiem ochrony słonecznej może przynieść zupełnie odwrotny skutek. Nasilenie objawów trądziku i pogorszenie stanu skóry, zwłaszcza tuż po wakacjach, to niestety dość częste zjawisko. Oprócz tego mogą pojawić się brzydkie przebarwienia i blizny. Co więc robić, aby cieszyć się piękną skórą i bez obaw korzystać ze słońca?

Wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad i wiedzieć, jak właściwie pielęgnować skórę trądzikową, aby jej pomagać, a nie szkodzić.

Masz trądzik? Korzystaj ze słońca z umiarem!

Promienie słoneczne mogą łagodzić zmiany trądzikowe, ale trzeba pamiętać, że nadmierna ekspozycja na słońce może wywołać niepożądane reakcje skórne, związane z przyjmowanymi lekami czy stosowanymi preparatami i kosmetykami. 

Nie przesadzaj więc z opalaniem i zadbaj o dobrą ochronę przed promieniowaniem UV. Wychodząc na słońce nigdy nie zapominaj o czapce z daszkiem i okularach przeciwsłonecznych. Zasłonią twarz i ochronią ją przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB.

Zadbaj o dobry krem z filtrem

A jeśli już o ochronie przeciwsłonecznej mowa, absolutnym „must-have” nie tylko podczas wakacji powinien być dobry krem z filtrem SPF. Przed wyjściem na słońce każda odsłonięta część ciała musi być posmarowana środkiem przeciwsłonecznym, który ochroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

UWAGA: krem z filtrem SPF trzeba nałożyć ponownie po każdym kontakcie z wodą!

Nawilżaj skórę i pij wodę

Pielęgnacja skóry trądzikowej powinna opierać się przede wszystkim na nawilżaniu. Przesuszona cera będzie bronić się przed wysuszeniem i jeszcze intensywniej wydzielać sebum. Wiesz co to oznacza? Nadmiernie wysuszona warstwa rogowa skóry zaostrzy objawy trądziku i spowoduje kolejny wysyp pryszczy…

Zwłaszcza latem zaprzyjaźnij się z dobrym kremem nawilżającym i zawsze miej przy sobie butelkę wody. Na samym nawilżaniu dbanie o cerę trądzikową się nie kończy, nawadniaj ją przede wszystkim od wewnątrz. Jeśli będziesz pić zbyt mało wody, pod skórą nagromadzą się toksyny odpowiedzialne za powstawanie stanu zapalnego. Co więcej, właściwie nawodniona i nawilżona cera będzie produkować znacznie mniej sebum. Pijąc wodę, masz więc szansę na zminimalizowanie ryzyka pojawienia się nowych niedoskonałości.

A teraz nałóż krem z filtrem, załóż okulary przeciwsłoneczne i czapkę, chwyć butelkę wody i bez obaw korzystaj z pięknej, słonecznej pogody!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj