Bariera hydrolipidowa skóry. Chcesz wiedzieć, jak o nią dbać?

Często dokucza Ci suchość, swędzenie, pieczenie lub uczucie ściągnięcia skóry? Wspomniane objawy świadczą o uszkodzeniu bariery hydrolipidowej, chroniącej skórę przed działaniem szkodliwych czynników środowiskowych. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które pomogą Ci ją odbudować, a to jest podstawa i pierwszy krok w leczeniu i pielęgnacji skóry trądzikowej. Sprawdź, jak właściwie zadbać o skórę i wzmocnić uszkodzoną barierę hydrolipidową!

Bariera hydrolipidowa – czym jest i jaką funkcję pełni?

Bariera hydrolipidowa, określana również jako płaszcz lipidowy lub warstwa hydrolipidowa, to naturalna struktura ochronna, znajdująca się w warstwie rogowej naskórka. Składa się ona przede wszystkim z wody i lipidów naskórkowych, ale znajdziemy w niej też wolne kwasy tłuszczowe, skwalen i naturalny czynnik nawilżający (NMF). Na uwagę zasługują też białka strukturalne, w tym elastyna, kolagen i filagryna. 

Warstwa hydrolipidowa zapobiega nasilonej ucieczce wody z naskórka i tym samym minimalizuje ryzyko odwodnienia. Płaszcz lipidowy chroni też skórę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, takimi jak smog, zmiana temperatur, zanieczyszczenia, kurz, czy promieniowanie UV (w ostatnim przypadku należy również pamiętać o stosowaniu kosmetyków przeciwsłonecznych). 

Właściwie funkcjonująca bariera hydrolipidowa umożliwia dobre wchłanianie składników aktywnych, zawartych w kosmetykach do pielęgnacji. Dodatkowo pozwala ona zachować elastyczność skóry, a także hamuje proces przedwczesnego starzenia. Oprócz tego dba o prawidłowy poziom pH skóry, dzięki czemu zapobiega namnażaniu się bakterii i grzybów. Należy jednak zaznaczyć, że łatwo można ją uszkodzić. 

Co może naruszyć barierę ochronną skóry?

Do uszkodzenia płaszcza lipidowego dochodzi zwykle na skutek zbyt agresywnej pielęgnacji. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych zasad, o których warto pamiętać.

  1. Nie myj twarzy zbyt często i nie nadużywaj kosmetyków z alkoholem, bo to negatywnie wpłynie na kondycję Twojej skóry.
  2.  Nie pocieraj twarzy zbyt mocno ręcznikiem. Zamiast tego delikatnie osusz skórę ręcznikiem papierowym lub bawełnianą chusteczką kosmetyczną. 
  3. Nie myj twarzy mydłem, ani nie nadużywaj głęboko złuszczających peelingów. 
  4. Zrezygnuj z gorącego prysznica.
  5. Zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza w domu. Przypominamy, że powinna ona wynosić 55-60% dla 19-20˚C, natomiast 40-45% dla 21-22˚C.

Do uszkodzenia płaszcza lipidowego może również przyczynić się ostra szczoteczka do mycia twarzy, szczególnie jeśli połączymy ją z mocnym środkiem myjącym. Z tego samego powodu zachowaj ostrożność przy stosowaniu produktów z retinolem. Uważaj też na nowe kosmetyki pielęgnacyjne, zwłaszcza jeśli zawierają wysokie stężenie substancji aktywnych. 

Stosuj natomiast kosmetyki, które chronią skórę przed ostrym słońcem, wiatrem, czy mrozem. My polecamy kosmetyki z naszej serii Alantandermoline, które są łagodne dla skóry i przebadane dermatologicznie. Kremu z filtrem używaj przez cały rok, a zimą noś czapkę i szalik. W ten sposób osłonisz się przed porywistym wiatrem.

Uszkodzony płaszcz lipidowy – jak rozpoznać?

Uszkodzona bariera ochronna skóry daje charakterystyczne objawy, które potrafią uprzykrzyć życie. Gruczoły łojowe wydzielają wtedy zdecydowanie mniej sebum, dlatego płaszcz lipidowy staje się cieńszy. W konsekwencji nie może on pełnić należycie swoich funkcji. Przyczynia się wówczas do szybszego starzenia się skóry, stanów zapalnych i podrażnień. 

Na naruszenie bariery hydrolipidowej wskazują następujące objawy:

  • suchość, odczuwana nawet po nałożeniu kosmetyków nawilżających;
  • uczucie ściągnięcia skóry;
  • pieczenie; 
  • świąd;
  • zaczerwienienie;
  • łuszczenie się skóry;
  • nadmierne wydzielanie sebum;
  • szary, ziemisty, czasem żółtawy koloryt skóry;
  • nadwrażliwość skóry na różnice temperatur, pocieranie ręcznikiem, kosmetyki;
  • zaskórniki otwarte i zamknięte.

Jak odbudować barierę hydrolipidową?

Postaw na regularną i kompleksową pielęgnację skóry. Zadbaj o to, żeby składała się z następujących etapów – oczyszczania, tonizowania i nawilżenia

Wypróbuj dermokosmetyki, które mają fizjologiczne pH. Produkty skierowane są do osób z cerą wrażliwą i skłonną do alergii. W ich składzie znajdziesz substancje biologicznie czynne, o działaniu kojącym, nawilżającym i regenerującym. 

Wspomniane kosmetyki nie podrażniają, nie nasilają uczucia ściągnięcia, ani nie wysuszają skóry. Mogą natomiast skutecznie zniwelować zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie. 

Pamiętaj też, żeby uzupełniać dietę o owoce, warzywa i produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Oprócz tego pij przynajmniej 2 l wody dziennie. 

Jakie składniki wzmacniają warstwę hydrolipidową?

Zanim włączysz kosmetyk do swojej pielęgnacji, zapoznaj się z jego składem. Poszukaj preparatów ze składnikami aktywnymi, które naturalnie występują w naszej skórze. W ten sposób uzupełnisz ubytki w płaszczu lipidowym.

Do składników wspierających odbudowę bariery hydrolipidowej zaliczamy:

  • skwalan – nawilża, wygładza i natłuszcza cerę;
  • kwas hialuronowy i kwas mlekowy  – błyskawicznie nawilżają, przynosząc ulgę;
  • NMF (naturalny czynnik nawilżający) – przywraca prawidłowy poziom nawilżenia, zatrzymuje wilgoć w skórze i stymuluje odnowę bariery lipidowej;
  • ceramidy – wypełniają przestrzenie międzykomórkowe, opóźniają proces starzenia, wzmacniają warstwę rogową naskórka i chronią ją przed czynnikami zewnętrznymi;
  • niacynamid – reguluje pracę gruczołów łojowych, tym samym zapewnia odpowiednie nawilżenie;
  • wosk pszczeli – zmiękcza, wzmacnia i wygładza skórę, zapobiega utracie wilgoci z naskórka. 

Proces regeneracji skóry trwa około miesiąca od momentu uszkodzenia, ale z wiekiem może się wydłużyć. 

Aby szybciej odbudować barierę hydrolipidową, należy regularnie stosować odpowiednie kosmetyki. Krem do twarzy, w którym znajdują się składniki aktywne o właściwościach nawilżających i zapobiegających nadmiernej utracie wody z naskórka to oczywiście podstawa codziennej pielęgnacji, ale jeśli warstwa lipidowa została już zaburzona, warto sięgnąć po coś “mocniejszego”. Tu z pomocą może przyjść krem odbudowujący, który przyspieszy regenerację skóry. W jego składzie powinniśmy szukać składników naturalnie występujących w ludzkiej skórze, takich jak ceramidy czy kwas hialuronowy.

Warto też wprowadzić pewne zmiany w pielęgnacji. Zrezygnujmy z preparatów i akcesoriów, które mogą naruszyć płaszcz lipidowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj