7 rzeczy, które warto wiedzieć o trądziku! Sprawdź swoją wiedzę

Chcesz sprawdzić swoją wiedzę o pielęgnacji skóry trądzikowej? Przeczytaj ten artykuł.

1. Trądzik to choroba wymagająca leczenia!

Trądzik to przewlekła choroba skóry, która powinna być właściwie leczona. Nie zostawiaj sprawy samej sobie! 

Charakteryzuje się występowaniem zmian skórnych o charakterze zapalnym, w postaci krost, grudek i torbieli, a także zmian niezapalnych, czyli otwartych lub zamkniętych zaskórników. Właśnie dlatego wyróżnia się różne rodzaje trądziku, które wymagają dobrania odpowiedniej metody leczenia.

Choroba może mieć różny przebieg, jednak pod żadnym pozorem nie wolno jej bagatelizować. Ignorowanie lub niewłaściwe podejście do problemu może nasilić trądzik, a także skutkować pojawieniem się przebarwień pozapalnych lub blizn.

Kuracja anty-trądzikowa powinna rozpocząć się jak najszybciej. Jeśli na Twojej skórze pojawiają się pierwsze zmiany trądzikowe, nie zwlekaj! 

Rozsiany i zaawansowany trądzik jest trudny do leczenia, a co gorsza, nawet pomimo początkowych dobrych efektów, może nawracać. Problem nie zniknie sam, dlatego właściwe i odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie to gwarancja sukcesu kuracji antytrądzikowej.

Podstawą leczenia jest regulacja pracy gruczołów łojowych i redukcja nadmiaru sebum, a także łagodzenie zmian trądzikowych i zapobieganie powstawaniu nowych niedoskonałości.

2. Zmiany trądzikowe mają podłoże bakteryjne

Za rozwój trądziku odpowiada bakteria zwana Propionibacterium acnes, która zasiedla ujścia gruczołów łojowych i powoduje stan zapalny wokół mieszków włosowych. Wszystkie bakterie obecne na skórze mogą mieć działanie prozapalne. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja trądzikowej skóry.

3. Trądzikiem nie można się zarazić!

Trądzik nie jest chorobą zakaźną i nie można zarazić się nią nawet przy bliskim kontakcie z drugą osobą. 

4. Wyciskanie pryszczy może pozostawić brzydkie blizny

Samodzielne usuwanie pryszczy to najgorsze, co można zrobić skórze trądzikowej. Uwielbiane przez wielu wyciskanie tylko pogarsza sprawę i naraża skórę na niechciane pamiątki w postaci blizn. A te mogą pozostać na całe życie!

Wyciskanie pryszczy nie rozwiąże problemu, a jedynie w ekspresowym tempie rozsieje zmiany trądzikowe na zdrowe części skóry. To błędne koło i prosta droga do istnej trądzikowej katastrofy!

5. Odpowiednia pielęgnacja wspiera leczenie trądziku

Zastanawiacie się, co oznacza “odpowiednia” pielęgnacja? Składa się na nią kilka prostych zasad i dwa wymagania – systematyczność i konsekwencja w działaniach

  • Staraj się nie dotykać twarzy w ciągu dnia! Na dłoniach (jak i na Twoim smartfonie, który warto systematycznie czyścić) znajduje się sporo mikroorganizmów i zanieczyszczeń. W kontakcie ze skórą mogą one zaostrzyć zmiany trądzikowe.
  • Po umyciu osuszaj twarz jednorazowym papierowym ręcznikiem
  • Używaj produktów do mycia twarzy o odpowiednim pH, które wynosi 4,7-5,6. Dlaczego? Prawidłowe pH skóry twarzy waha się właśnie w tych granicach i jest to stan fizjologiczny. Wszystkie odstępstwa od wyżej wymienionych wartości mogą przyczyniać się do problemów z cerą.
  • Regularnie złuszczaj martwy naskórek. To ważny element codziennej pielęgnacji każdego typu skóry. W przypadku skóry trądzikowej warto postawić na delikatny peeling enzymatyczny.
  • Unikaj kosmetyków zawierających alkohol, ponieważ dodatkowo wysuszają skórę, co może skutkować wzmożoną produkcją sebum i zaostrzeniem zmian trądzikowych.
  • Dbaj o codzienne, odpowiednie nawilżenie i regenerację skóry trądzikowej. Sięgaj po kosmetyki nawilżające nie zawierające substancji komedogennych czyli zaskórnikotwórczych! 
  • Nie maskuj bezustannie. Pozwól skórze oddychać!
  • Chroń skórę latem. Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne bardzo ją przesusza, w efekcie czego dochodzi do wzmożonej pracy gruczołów łojowych i pogorszenia stanu skóry. 
  • Dbaj o codzienne, dobre nawodnienie. Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody to także dbałość o dobry wygląd skóry. Odwodniona skóra staje się matowa i mniej sprężysta, a przez to bardziej podatna na uszkodzenia.
  • Zadbaj o skórę również “od środka”. Cera trądzikowa potrzebuje zdrowej i zbilansowanej diety! Wyrzuć z jadłospisu śmieciowe jedzenie typu fast-food, zamień słodzone napoje na wodę i ogranicz spożycie słodyczy, zawierających ogromne ilości cukru.

6. Trądzik może powodować obniżenie nastroju

Twoje gorsze samopoczucie i obniżona samoocena w trakcie zmagania się z trądzikiem, to nic złego ani nienormalnego! Nie wstydź się o tym rozmawiać ani poprosić o pomoc rodzica, przyjaciela, lekarza lub terapeutę. 

Pamiętaj, trądzik to choroba uleczalna. Podejdź do sprawy zadaniowo. Wyznacz sobie cele, rozpisz zasady pielęgnacji i trzymaj się wytycznych. Początki mogą okazać się trudne, ale potem wejdzie Ci to w nawyk. Konsekwencja i wytrwałość prędzej czy później przyniosą efekty. Uwierz – to nie trądzik definiuje Ciebie, ale Twoje podejście do życia i do innych ludzi!

7. Trądzik to nie tylko problem nastolatków!

Często można usłyszeć, że trądzik to problem, z którym zmagają się młode osoby. Choć zmiany trądzikowe najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania, trądzik nie ma wieku – zmagają się z nim także dorośli. Problem zwykle nasila się około 25. roku życia, ale wśród osób dotkniętych trądzikiem są także osoby po 40-tce!

Za powstawanie trądziku odpowiada wiele czynników. Najczęstszą przyczyną zmian skórnych są zaburzenia hormonalne, występujące zarówno u nastolatków, jak i dorosłych oraz przewlekły stres. Za występowanie trądziku mogą odpowiadać również niewłaściwa pielęgnacja, osłabienie organizmu, a nawet długotrwałe przyjmowanie antybiotyków.

Zachęcamy także do odwiedzenia działu dermatologia choroby skóry na portalu Radioklinika.pl

Zajrzyj do artykułu, z którego dowiesz się więcej >> Serio! Twoi rodzice też mogą mieć kłopot z trądzikiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj